Počet židovských osadníků v Předjordánsku přesáhl 350 tisíc - překážka míru

Počet židovských osadníků na okupovaném západním břehu Jordánu v minulém roce stoupl o 15 tisíc a přesáhl tak 350 tisíc. S odvoláním na izraelské matriky to uvedl britský deník The Guardian. Předjordánsko má být součástí palestinského státu, a možnost urovnání izraelsko-palestinského sporu se proto dál komplikuje.

Podle deníku se počet židovských osadníků v Předjordánsku za posledních 12 let zdvojnásobil. V posledních 12 měsících prý stoupl o 4,5 procenta. Číslo 350 tisíc prý přesáhl vůbec poprvé.

Osady jsou hlavním důvodem toho, že mírová jednání s Palestinci jsou zablokovaná. Západní břeh Jordánu má podle původních plánů tvořit s pásmem Gazy budoucí stát Palestinu. Palestinci poukazují na to, že osady brání územní celistvosti budoucího státu.

Izrael od války v roce 1967 postavil v Předjordánsku na 150 osad. Několik dalších sídlišť zde vzniklo bez povolení a Izrael je považuje za nelegální. Palestinci i svět ale považují za nelegální všechny osady a požadují, aby Izrael přestal rozšiřovat ta sídliště, která sám považuje za legální, a nepovolená zcela zrušil.

Jedním ze symbolů odporu osadníků se stala "divoká" osada Migron postavená na soukromé palestinské půdě asi 15 kilometrů severně od Jeruzaléma. Izraelský soud ji nařídil do středy vyklidit, úřady ale navrhly odklad do doby po skončení muslimského postního měsíce ramadánu a soud podle dnes zveřejněného rozhodnutí posunul lhůtu o nejméně tři týdny. Příští stání bude 21. srpna.

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
Nikdo nekomentoval.
 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...