21.srpen 1968 z pohledu dnešních hrůz...

 

Materiální a především duševní škody byly - foto Hajský
Materiální a především duševní
škody byly - foto Hajský

Bylo to ponížení, byla to zrada, kdy železné, hranaté maringotky drtily Československo. Ale jsou dva aspekty, které to odsouvají.

 

Za prvé čas, kdy se otupí všechna ostří. A stále a stále si oživovat vzpomínky, to vše zevšední. Nakonec se mladá generace ptá: bylo to horší než bombardování v Jugoslávii či v arabských státech, abyste museli prchat na západ? A vy se musíte přiznat, že mimo hrozného smutku a samozřejmě drsného, politického vydírání se prakticky nic hrozného nedělo.

Pozor, je to relativní

Nelze zaměnit za léta padesétá, kde pod sovětským dohledem se na Pankráci či v "kachlíkárně" mučilo podobně jako USA na Quantánamu a stejně tak vyváželi bolševici mrtvoly, protože vězni pro ně byli kapitalističtí teroristé jako dnes se píše o vězních na Quantánamu.

A pak se něco drasticky změnilo:

hrůzy "humanitárního bombardování, americké "Majdany" po celém světě a následně utrhané ruce, nohy, roztrhaná dětská tělíčka v zájmu "západní demokracie" skutečně nelze zaměnit za naivní, negramotné tankisty v roce 1968 z bývalého SSSR, kteří vyděšeně v Praze vylézali z tanků a místo kontrarevoluce zde nacházeli pláč a smutek. Ano, pár mrtvých bylo, ale musíme si přiznat, že mnoho z nich bylo "frajírků - hrdinů" a pouze malá část byla těch, kteří byli zabiti skutečnou okupací. A dokonce mnoho případů bylo, že prostě Rusové jeli jak do války a vyhýbat se překážkám (motorce, těhotné mamince) se prostě nedokázali. (Možná něchtěli, nebo třeba ani neviděli, kdo to dnes ví?)

A porovnávat vyhození ze škol či různé jiné šikany s terorismem USA a Islámského státu, kdy je jim jedno, zda postřílejí děti, maminky, svatby či nemocnice skutečně  nejde.

My chtěli svobodu. My chtěli demokracii a mnozí trh bez přívlastků, ale zločiny, které se dějí dnes pod hlavičkou budování demokracie, už daleko předčily zločiny budování socialismu ve státech východní Evropy. (Opět neporovnávat s terorem "stalinismu", který byl stejný jako dnes vidíme v boji USA o ropnou nadvládu světa!

Ne, zapomenout se na srpen 1968 nesmí. Ale každý slušný člověk musí dát na misku vah to, co se děje v Palestině, Somálsku, Jemenu, Sýrii, na hranicích Mexika a USA, na Ukrajině za pomoci USA atd. s tím, co zde panovalo mezi léty 1968 až 1989.  

A pokud byli hrdinové tehdejší doby, tak ti, co protestovali v SSSR proti okupaci v Československu a jejichž osud visel na vlásku sekretariátu Ústředního výboru komunistické strany Sovětského svazu. Těch 99% lidí u nás si prostě prostor našlo a těžilo z něj, jak mohlo.

To výše popsané je s plným vědomím, že jsme bydleli na Pankráci, nad námi létala bojová letadla od a do Ruzyně, údolí Reitknechtka bylo eldorádem zastřelovačů na noční Prahu a světelné střely létaly přes nás a kolem nás se v noci přesouvaly tanky a železné maringotky po kočičích hlavách směrem na jih.

Ale masakry jako jsou dnes pod záštitou míru, svobody a demokracie USA prostě nebyly a musíme si to přiznat!

 

Zpět na komentářeReakce na příspěvek

Petr Pokorný
před rokem

Děkuji a máte jednoznačně pravdu, ale.. Zprávy chodí od rána, ale co je horší, nedají se zachytit žádné zdroje a přejít do analýzy. Jestli mohu naznačit (souvislosti nelze s jistotou zatím určit a lživé spekulace nechám mainstreamu)... Rusko přestalo bránit rubl a Čína prudce devalvovala. Na to od rána navazují Kazachstán, Saudská Arábie, Jihoafricka republika atd., atd., a kolotoč se roztáčí. A ač to vypadá, že spouštěčem je devalvace juanu, v pozadí je něco většího. A protože spekuluji, nedovolím to dát do základního textu. Takže pokračuji: nemohu se zbavit dojmu, že za tím stojí tichá dohoda BRICS . USA to spustit nemohly a v EU nikdo tímto hráčem není. Ten kolotoč devalvací a souběžně zvyšující se vývoz ropy při stagnující ekonomice, někde dokonce snížení - Venezuela, Rusko, opět Saudská Arábie, ihned reáguje Bělorusko, Arménie...
Prostě mě to připadá, jako druhý a silnější útok na dolar, i když všechny ekonomické servry to zdůvodňují ekonomickým poklesem. Ale prosím, je to domněnka, ale uvidíme, kdo je blíže skutečnosti. Propad skutečně částečně je, ale druhé kolo rozhoupání burz a tichá všeobecná (ale obrovská) devalvace všech kolem dolaru mi spíš připadá, že v pátek byl spuštěn silnější úder na to, co nazýváme de-dolarizací. A třetí útok by znamenal převrat. Nevyhrožují USA právě proto, že to předvídají?

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...