Optimismus Singera a Sobotky (ČSSD) střídá začínající panika!

 

Bylo by vhodné připomenout Alana Greenspana, pro mnohé guru západní pseudokeinesiánské ekonomiky, jehož ješitnost a zaslepenost přivedla USA do strašidelných otřesů: hypoteční bublina splaskla a Greenspan (FED) s ostudou šel do pryč.

Každý dostane byt, někomu stát i hypotéku zaplatí.
Každý dostane byt, někomu stát i hypotéku zaplatí.
Právě proto, že americká realitní bublina a její prasknutí v roce 2006 stála za globální finanční krizí!  

 

Když začala kritika Václava Klause proti oslabování koruny, stál jsem při guvernérovi Singerovi. Důvod byl pro mě jasný. V rozbouřeném oceánu devalvací a tištění peněz od evropské ECB po americký FED jsme prostě museli zachytit trend a nastartovat ekonomiku. Avšak krátkodobě! A ač "zářný ekonom" Sobotka jásal, později jsem tvrdil, že dlouhodobě je to zločin. Proč?

 

Protože teprve nyní mnohým začíná svítat!

ČNB šlape na brzdu!

Banky už nebudou smět poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit pro výši hypotéky bude od října 95 procent a od dubna 2017 pak 90 procent. Banky totiž loni poskytly lidem rekordních téměř 102 tisíc hypoték za celkem 184,3 miliardy korun. V dubnu se průměrná úroková sazba hypoték dále propadla na dosavadní rekordní minimum 1,94 procenta. A ČNB najednou ztrácí jistotu. V okamžiku, kdy Evropa zakolísá, hypoteční bublina splaskne jako v USA, z dvou procent neplatičů se může stát 20% - 40% a Řecko budiž nám mementem.

 

Druhou srovnávanou veličinou je vývoj nominálních mezd. Ty jsou taktéž jistým srovnávacím měřítkem, dle kterého bychom mohli vydedukovat to, že jsou ceny příliš nízké, či vysoké. A právě nesmyslné pumpování peněz do ekonomiky vytváří nyní nerovnováhu, která souběžně s oslabováním koruny přináší obrovská rizika. Stačí, aby Evropa Brexitem zpanikařila, či USA vyvolaly vojenskou paniku, a systém se může zhroutit. Ke cti budiž připsáno, že ČNB přece jenom narozdíl od USA s předstihem varuje a šlape na pomyslnou brzdičku. I když si Sobotka myslí, jak báječně tuto vládu vede.

Tvrdý konkurenční boj mezi bankami a přebytek volných peněz na jejich účtech způsobují, že finanční domy klientům vycházejí vstříc. Půjčují například i lidem, kteří by ještě před několika lety na hypotéku nedosáhli nebo by dostali menší úvěr. Nových hypoték loni přibylo téměř o třetinu. Pokud by se ale úrokové sazby hypoték zvýšily nebo by došlo k recesi v ekonomice spojené s propouštěním, mohli by se právě takoví lidé dostat do problémů se splácením. Banky by pak kvůli propadu cen a poptávky na trhu realit nedokázaly své pohledávky pokrýt prodejem nemovitostí v zástavě. Podobným způsobem začala americká hypoteční krize, která se v roce 2007 přelila na americké finanční trhy a později vyústila ve světovou ekonomickou krizi, řekl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.

 

I z výše popsaného je vidět, jaké podvody dělá ČSSD v čele se Sobotkou a Marksovou. Rozhazují peníze, které nemají, a co bude zítra?


 I ČNB už zvedá varovný prst na to, co zde už bylo popsáno dávno:

Lže guvernér Singer (a Rusnok) s oslabováním koruny, nebo premiér Sobotka?

 

Rubriky: ~ Štítky:

Zpět na komentářeReakce na příspěvek

opus111
před 5 měsíci

Vaše úvahy jsou naprosto nesmyslné. O ztrátu ČNB si vůbec nemusíte dělat starosti, ta je pouze a jen záležitostí jejich vnitřního účetnictví a na vnější ekonomiku a na státní rozpočet nebo HDP nemá vůbec žádný vliv.

ČR je silně proexportní ekonomika, pokud vyvážíme ročně za 3 350 miliard zboží, tak tvrdit, že nejsme exportní ekonomika je naprostý nesmysl.

Proto podpora exportu devalvovanou korunou má velký smysl, jelikož výnosy za vývoz jsou vyšší a jsou schopny stimulovat vyšší dovozy tažené vyšší poptávkou oživující se ekonomiky, přesně jak to vidíme v číslech za rok 2015.

Jasně vidíme, že nevázne dovoz - je tažen výrobou a domácí spotřebou, sice snižuje saldo, ale přesto jak je vidět je ekonomika ve výborné kondici a za rok 2015 vykázala růst 4,8% HDP!

Za rok 2013 si Nečasova vláda vylepšovala HDP nárustem salda, ale bylo to velmi falešné, jelikož to bylo na úkor spotřeby.

Ještě vám uvedu data exportu a importu od roku 2013

2013- 2 806 342 mil. Kč 3 157 146 mil. Kč 350 803 mil. Kč

2014 - 2 998 374 mil. Kč 3 152 458 mil. Kč 154 087 mil. Kč

2015 - 3 205 392 mil. Kč 3 354 509 mil. Kč 149 117 mil. Kč

Jak je vidět, tak export v roce 2014 dokonce poklesl a přesto už vláda zaznamenala silný hodpodářský růst 2% HDP.
Takže žádné oživení směrem na západ se nekonalo.

V roce 2015 je tam pak nárust o 200 miliard, ale dovoz kopíruje import, tady už vidíme že se rozjíždí spotřeba, podniky nabírají pracovní sílu a zvyšují dvoz.

Evidentně ekonomice vůbec nerozumíte, jelikož vaše analýza není vůbec ekonomická a je plná nesmyslů, jen je patrná snaha pošpinit ČNB, přitom vůbec nerozumíte podstatě fungování ČNB.

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

  • Ten, co to cáluje:

    A před měsícem mexickej červotoč?

  • Petr:

    Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

  • n:

    Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

  • *antibuzna*:

    Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

  • n:

    Stačí si poslechnout poslední vysilání...