Klaus krade pero

Ladislav Špaček

| Blog

Klaus krade pero

 

Kdyby v tom byla jen hravost, vtip a nadhled (a asi tak to myslela Česká televize, když záznam odvysílala bez komentáře jako veselou tečku za pořadem 168 hodin), bylo by to v pořádku. Ale je to jako se vším; do posuzování, „o co šlo“, se mísí vztah k Václavu Klausovi, buď respekt (pak je to v pořádku a pero si mohl vzít), nebo despekt (prezident krade pero!).

Většina států má pro protokolární účely pera a bloky, které při jednání delegací leží na stole jako servis hostitele. Je to stejné jako hotelová pera na pokojích nebo na tiskových konferencích v saloncích hotelů a restaurací, kde leží na stolech pera a bloky s logem hotelu. Stejně tak i mnohé prezidentské kanceláře poskytují jako službu pro delegace pera a bloky, třeba se státním znakem nebo podpisem prezidenta nebo jen běžná pera bez potisku. Tato pera jsou "spotřební", počítá se s tím, že si je hosté odnášejí, buď z praktických důvodů, nebo jako suvenýr. I po podpisu smluv si vedoucí delegací pera často vyměňují a ukládají do kapes, jako upomínku na slavnostní akt. Jsou to drobnosti, proto se počítá s tím, že si pero odnesou. Není na to žádný předpis, naše Kancelář prezidenta republiky nemá vlastní pera s logem nebo podpisem prezidenta. Bílý dům má osobní pera prezidentů, používají se jako dárky. V kapse nosím peněženku s podpisem prezidenta Bushe.

Je pravda, že prezident Klaus si pero bral trochu komicky. V tom je jediná příčina, proč video obíhá celý svět. Jako státník měl pero vzít s výrazem naprosté samozřejmosti a strčit si je okázale do kapsy, pak by nikoho nenapadlo, že něco není v pořádku. Ale ani neobratná etuda s ukládáním pera nemění nic na tom, že pero bylo k dispozici šéfovi delegace při státní návštěvě a že pero si prezident mohl vzít. Za šokující bych spíš označil vyjádření jakési pracovnice tiskového odboru chilské prezidentské kanceláře. Říct, že pero byl umělecký kus, unikát, a dát najevo, že nebylo určeno pro hosta, tedy že prezident, který byl před pár dny v paláci La Moneda vítán s nejvyššími poctami, je zloděj, znamená koledovat si o padáka. I kdyby dotyčné pero byl vzácný kus, v této chvíli už není možné říci nic jiného než: „Je to umělecké dílo velké hodnoty a nás těší, že tak krásná památka na naši zemi bude zdobit stůl pana prezidenta v daleké Praze“.

 

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
kris
před 4 roky

V. Klaus je bezesporu největší osobností v době po převratu a nic na tom nemůže změnit, jestli si vzal nebo nevzal protokolární pero.Pro mnoho lidí je to sice jediné, co o V. Klausovi vědí, ale s tím se nedá nic dělat, protože jeho argumenty jsou pro ně stejně příliš sofistikované.Máme demokracii. Myslet si mohou co chtějí.

Ježek
před 4 roky

Naprostý souhlas.

Alen
před 4 roky

Váš článek, pane Pokorný, je lakováním na růžovo :-(( Ovšem na druhou stranu má každý právo mít svého boha :-)).

Petr Pokorný
před 4 roky

Jenom technická: tento text napsal Ladislav Špaček, tudíž na opačné straně než je Václav Klaus. Přesto čestně popíše, jaký je skutečný systém. Slušnost a poctivost, natož gramotnost některým chybí. A že by se pro pana Špačka stal Klaus Bohem? Hm, hm, hm? A na jiné primitivní výpady neodpovídám vůbec. A jestli bude reágovat autor? Nevím....Těžko. Ten se k takovým nikdy nesníží.

Alen
před 4 roky

Pravda pane Pokorný, příště si dám pozor, sorry. Tyto Špačkovy argumenty Vám konvenují, takže opravuji tak, že Váš bůh je Špačkem lakován na růžovo :-(

Petr Pokorný
před 4 roky

Co takhle prosím nenálepkovat, nelustrovat a nekádrovat a zamyslet se nad textem. Nebo jsou texty a náměty zbytečné a budeme říkat: ten je pro toho, palec dolů...? Nejenom já jsme kádrováky za bolševiků zažili dost. Proč se doba zase vrací? Nová generace?

Václav
před 4 roky

Ani po stopadesáté se ti nácku nepovede odklonit od Klause tu ostudu, kterou si Klaus způsobil sám sobě. Prostě krad jako malej fracek.

Tóna
před 4 roky

Ty jsi jelito, pseudováclave

Ježek
před 4 roky

Václave,velkej fracku,proč lezeš na náckovský stránky,ty si nic nikdy neukrad ani kamošovi ve třídě tušku?,vrať se do třídy,ta chvíli zvoníií,souška úča bi se zlobila.

Václav
před 4 roky
Příspěvek byl smazán administrátorem.
Důvod:

Závadné

Zumbarda
před 4 roky

Ježku,do třídy se vrať raději ty a nech si vysvětlit pravopis.

Ježek
před 4 roky

Troubo,hovno jsi pochopil...........takových je Vás mnohem,mnohem,víc,patříš do té třídy také.....bohužel

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...