Bastiat: Rozbité okno, aneb dotace postavené na hlavu.

 

Přečtěme si pozorně povídku, co jsou cyklostezky, aquaparky a další záhadné stavby, které nám zvyšují tak úžasně HDP a matou lidi, jak na tom skutečně jsme.

 

Frédéric Bastiat
Frédéric Bastiat

 

Nepřesné zadání přesnými čísly zdůvodníme vždy. Ale na konci této anabáze si můžeme položit otázku: logiko, kam jsi šla? No řekni, kam?

 

Bastiat s oblibou používal metodu reductio ad absurdum (redukce na absurdno), která mu pomáhala odkrývat nesmyslné nápady a požadavky zájmových skupin a jejich obhájců v Parlamentu. Tento postup spočívá v tom, že se z nesprávné premisy vyvodí její nejzazší důsledky.

(Není ta shoda zde v diskuzi velmi nápadně podobná?)

Wikipedia: Klam rozbitého okna je alegorie poukazující na ekonomickou zákonitost, kterou vymyslel Frédéric Bastiat ve svojí eseji Ce qu'on voit et ce qu'on ne voit pas z roku 1850. Klam poukazuje na skryté náklady prorůstového spoušteče. Bastiatovu alegorii velmi často citují ekonomové rakouské ekonomické školy.

 

I zde už asi měsíc běží v zuřivé diskuzní rétorice prapodivné dopočty, výpočty, nadpočty a součty jakéhosi fanatického zastánce nejen ČSSD, ale veškeré populistické levice. Takže to není jenom zdejší hrdinný Sancho Pancha - obhájce Sobotky, ale je to celé spektrum Sobotků, Mládků, lidí z Evropské unie atd, atd, kteří záhadně tvrdí, že se máme stále lépe a lépe, jenom ta praxe je jaksi jiná a lid jí nechápe...


Ale už v roce 1850 to úžasně popsal Frédéric Bastiat, na jehož ostrých, ale úžasných Ekonomických pamfletech - například Co je a co není vidět tuto chorobu popsal.

 

Rozbité okno

 Malý uličník rozbil okno. Lidé se seběhli a nešťastnému majiteli okna poskytovali útěchu : "Všechno špatné je k něčemu dobré, takové nehody podporují průmysl, co by dělali sklenáři, kdyby nikdo nikdy nerozbil žádné okno." Stojí-li zasklení okna 6 franků, vytvořil malý uličník v této hodnotě práci pro sklenáře a lze mu tedy vlastně blahořečit.

Jenže, jak Bastiat podotýká, toto je pouze to, co je vidět. To, co není vidět, je, že majitel rozbitého okna pak už nemohl tyto franky vydat za něco jiného – například za boty, které si zamýšlel koupit – a tím obuvník přišel o práci v hodnotě 6 franků. Malý uličník tedy nevytvořil žádnou práci navíc, protože přírůstek práce pro sklenáře je plně negován úbytkem práce pro obuvníka. Jenom to okno, které mohlo zůstat celé, je rozbité.

Bastiat tak odhalil jeden z dodnes nejzakořeněnějších bludů, kterému lidé podléhají. Může vláda stimulovat hospodářství svými výdaji? Na první pohled se zdá, že ano, ale to jen proto, že registrujeme pouze viditelné účinky těchto výdajů. Ale už nevidíme, že vláda na své výdaje někomu odebrala peníze, a tím o stejnou sumu zmenšila výdaje soukromých osob.

Bastiat k tomu říká :

"Existuje jen jeden rozdíl mezi špatným ekonomem a dobrým ekonomem : špatný ekonom se omezí jen na viditelný účinek, kdežto dobrý ekonom bere do úvahy jak účinek který je vidět, tak i ty účinky, které nejsou vidět a které musejí být pouze předvídány. Ale tento rozdíl je obrovský, protože se skoro vždy stává, že je li okamžitý důsledek příznivý, pozdější, vzdálené účinky jsou katastrofální"

Dokonalost dnešního systému tkví v tom, že údajně těch 6 franků, neboli peníze ve "skvěle fungující ekonomice" pod taktovkou Sobotky máme. (Jak komické - i Špidla říkal "Zdroje jsou", a jak to dopadlo.) Tak rozbijeme více oken, ať je ještě lépe. Ale zatímco majitel okna vzal franky a okno nechal zasklít, nyní vláda tvrdí, že se nemáme dobře, ale přímo skvěle, a proto si musíme půjčit dalších šedesát miliard a ještě snížit cenu koruny. No řekněte, není to nádherné reductio ad absurdum?


 

Zde je překlad originálu


Předešlé

Frédéric Bastiat: Rozbité okno (záplavy, které prý nakopnou)...

 

Rubriky: ~ Štítky:

Zpět na komentářeReakce na příspěvek

AntiOpus
před 3 měsíci

Placenej trolle běž si dělat akci Čistý stůl někam jinam.

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

  • Ten, co to cáluje:

    A před měsícem mexickej červotoč?

  • Petr:

    Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

  • n:

    Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

  • *antibuzna*:

    Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

  • n:

    Stačí si poslechnout poslední vysilání...