Klaus, Kohout, intervence ČNB a geniální myslitel zemědělec Veleba

 

Plést se mezi tyto uznávané ekonomy je naprostý nesmysl. V otázce intervencí ČNB nejsem tak pyšný, abych je mohl rozsoudit. Ale.

Nemohu se zbavit dojmu, že ne vždy je možno držet přísně ekonomických pravidel, když svět se hne jinam. Když vidím, co dělá FED, když vidím, co dělá ECB, švýcarská centrální banka a další, nějak mi to s výroky pánů Klause a Kohouta neladí. Ba co víc, podívám se Evropu, jak se jí daří a zda naše exportní podniky potřebují nějaký impuls a co mě napoví? I Václav Klaus počátkem devadesátých let udělal polštář, aby nás Evropa nepřeválcovala. A totéž udělala ČNB, která asi tušila, jaká data z Evropy i od nás příjdou.

Evropa padá, východ vkládá peníze do staveb a my byty či kanceláře nepotřebujeme. (červenec propad -8%). Takže mírný pokles se mohl očekávat, ale potřebujeme povzbudit domácí výrobu.

A jak číst výkřiky dalších " rádoby expertů"?

 

Korunu tomu dodá velký zemědělský myslitel senátor Veleba. Dovážíme 50% masa, třeba vepřového a proto se maso zdraží minimálně o čtyři koruny. Zajímavé. A tak si tak přemýšlím: ČNB vyhlásila, že tento kurs bude držet dlouho, třeba rok a půl. Proč by byli donuceni naši zemědělci zdražit o čtyři koruny, když se zdraží maso ze zahraničí? Není to právě doba, kdy zachováním ceny se výrazně zvýší odbyt našeho masa, zemědělci budou moci založit chovy a ještě je prodat? Tudíž okamžitě zvýšit stav prasat a pak to pustit na trh? Nedělá si snad z nás pan zemědělec legraci?

Někdy mi připadá, že i kdyby zemědělci nedělali nic, stáli u silnic a pouze dostávali dotace, stejně by Veleba řval, jak se mají špatně.

 

Ale všechny noviny budou unisono řvát: ČNB nám zdražila potraviny a dav bude ječet, že to jsou pravicoví podvodníci...

Rubriky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
petr jansky
před 3 roky
petr jansky
před 3 roky

"staci vyhnat babise"-- tak to zkuste.. zatim jste vyhnal z lidovek jen sebe

Petr Pokorný
před 3 roky

Až začnou dělat konkrétní činy, ledy se budou lámat. Mě nevyhnal Babiš, ale admin, která je papežštější než papež a dělá si čáku na povýšení, takže ti, co mimo nadávání dokládají čísly a fakty, jsou nebezpeční. Ale neumlčí a to je zásadní.

Zumbarda
před 3 roky

A že se našim zemědělcům zdraží vstupní náklady Vás nenapadlo?

xxx
před 3 roky

Například?

Zumbarda
před 3 roky

Třeba nafta, krmivo pro zvířata které se většinou dováží, pak by se dalo uvažovat o plynu který můžou používat na vytápění, elektřina jejíž cena se odvozuje od cen na burze a tudíž se přepočítává na euro atd... Určitě by se toho našlo ješte podstatně více

Petr Pokorný
před 3 roky

Proč se krmivo dováží? Není přetlak s elektřinou na buzách? Nemají právě zemědělci narozdíl od ČEZů vyrábět solární energii či využívat biomasu k vlastním účelům? Právě že místo Velebových výkřiků by se mohl udělat seriozní rozbor a najednou by se zjistilo, jak Jézeďáci jsou napojeni na penězovod nesmyslně. A stačí vyhnat Babiše a hned jsou pohonné hmoty o 2 Kč levnější.

Zumbarda
před 3 roky

Proč se dováží krmivo? Asi proto že se u nás nevyrábí a místo něho pěstujeme na poli solární panely a řepku. Stejná otázka je proč máme v EU kvoty na výrobu cukru a přitom ho dovážíme z Brazilie. Jsou to celkové důsledky hospodářské politiky a myšlenky že neviditelná ruka trhu vše vyřeší

jumbo
před 3 roky

svatá pravda pařáte

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...