Šok pro USA: ruská ekonomika přes sankce a podrazy nabírá na obrátkách!

Hned úvodem: ruská ekonomika není v plusu, ale tempo za třetí kvartál nabírá mezikvartálně dramatické zvýšení (pozor, mezikvartálně, protože západ bude poukazovat meziročně - to v antikampani zabírá) a to znamená, že ač cena ropy je stále níž, vše táhne průmysl a dokonce těžba!

Čísla ukazují, že co skutečně pokles zavinilo, byla výstavba. Prostě vláda Ruska uřízla výdaje na velké projekty a teprve nyní je obnoví. A to vše se děje pod sankcemi zoufalých USA, kteří nevědí, co s dluhem a nulovou inflací už šest let udělat.

A nyní čísla:

HDP se meziročně snížil o 4,1 %, což je plně v souladu s očekáváním trhu (agentura BBG). Současně se jedná o zpomalení tempa poklesu oproti 2Q, kdy ruské hospodářství ubralo 4,6 procenta. A pozor: proti druhému kvartálu ve třetím - mezikvartální komparace dokonce přináší dvouciferný 10,5procentí růst (2Q15 +4,7 %). Opticky velmi dobrý výsledek na q/q bázi je třeba vidět v kontextu delší časové řady, která je velmi volatilní (2Q15 +4,7 %, 1Q15 -20,7 %). Utlumení klesajícího trendu je vidět rovněž v odvětví finančních zprostředkovatelů, nebo dopravě a komunikacích. Sektor těžby a dobývají dokonce, navzdory klesajícím cenám ropy, vykázal y/y 0,8procentní růst (vs. -0,1 % v 2Q15). Naopak výstavba propadla o 8 % (vs. -6,9 % v 2Q).

A pro zajímavost co čerstvá zpráva z USA?

Rozpočtový schodek Spojených států stoupl v listopadu v meziročním srovnání o 13,6 procenta na 64,6 miliardy dolarů (zhruba 1,6 bilionu Kč). Za první dva měsíce stávajícího fiskálního roku, který začal v říjnu, činí schodek více než 201 miliard dolarů (4,9 bilionu Kč), což je o 12,6 procenta více než před rokem. Příjmy státu se v posledních dvou měsících zvýšily oproti stejnému období loni o 2,9 procenta. Zčásti to souvisí s vyššími příjmy z daní spolu s tím, jak se nezaměstnanost v USA snižuje. (Poslední zpráva hovoří i v tomto o opaku) Výdaje ale ve stejném období vzrostly o 5,9 procenta.

 Otázka zní: proč americké ratingové agentury nenápadně přiznávají, že se mýlily? Nyní se láme chleba. Co ukáže poslední kvartál?

 

 

 

 

Rubriky: ~ Štítky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
Federmann
před 9 měsíci

"Nyní se láme chleba. Co ukáže poslední kvartál?"

To se asi mnohým líbit nebude

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

Omluva

Není naší vinou, že slíbená kvalitativně lepší stránka od 1.září ještě neběží. Vývojáři si museli vzít čtrnáct dní dovolené a pak snad.

I nás to štve, ale taková je doba. Co naděláme...

Petr Pokorný

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Vostok:

  Maryčka Magdonovic byla proti buznovi ještě...

 • *antibuzna*:

  Kalousek by musel být bezesporu superman....

 • Petr Pokorný:

  Ten pán, co to tady tapetuje lépe než...

 • vostok:

  Prostě Je to debil je to debil je to debil,...

 • n:

  Plzeňský 9 měsíční bajkař v akci...https://...