Pankrácká věznice kolem podpisu Charty 77 a jak jsem potkal velmi starou paní

 

Nastala doba temna. Vládní mašinérie komunistických orgánů pronásledovala každého, kdo nesouhlasil se vstupem vojsk Varšavské smlouvy a protestoval proti komunistům.

 

Včera jsem potkal velmi starou paní.

Málem jsem ji ani nepoznal. Ta paní byla v době normalizace knihovnicí. Paní knihovnicí s velkým P. To ona nás v ulici Sevřená naproti Pankrácké věznici učila, co my, pubertální děti, nevěděly. Co by měla být svoboda a co by neměla. To ona přes různá rizika nosila a kopírovala "odněkud" zakázané knihy od Kundery po Černé barony. Tam jsme očichávali svobodnou debatu, když nejen na školách, ale všude na veřejnosti nám zavírali ústa. To ona paní s velkým P prosadila, aby naše známá z ulice, co neměla nikdy horší známku než jedničku mohla studovat na vysoké škole, když její rodiče emigrovali do USA a její babička, co jí vychovávala, neměla ke komunistům žádnou lásku, což mělo být dědičné. A přes vlastní riziko ji na vysokou školu dostrkala. To ona nás učila, že skladatel Ježek s uměním a učením úzce souvisí. Při piánu a filozofii.

Dnes je to stará, smutná paní.

Nemá už sílu jakou ještě máme my, aby řvala: proboha, zastavte, zločin nesvobody jsme už zažili, když státostrana nám určovala chod našich životů. Proč nám to opět děláte? Vy, kteří jste se údajně učili od těch, co pro vás svobodu chtěli vybojovat, děláte totéž, co dělala dříve naše státostrana? Nepochopili jste, že moc je opojná, ale svoboda je nakonec silnější?

Ta stará, smutná paní už sílu nemá.

Můžeme té milé, staré, smutné paní plivnout do tváře se slovy: náš domov není tam, co je náš domov, ale tam, kde nám více zaplatí. Kde nás přeplatí, vždyť co je nám do nějaké staré paní.

Nebo si můžeme říct, že nejsme jako oni. Nejsme jako ti z Evropských hodnot, nechceme žít v hromadách peněz složených ze samých lží, ale tam, kde je domov můj, má rodná zem, moje děti, moje rodina. Že jsme povinováni staré smutné paní a ji podobným úctou a slibem, že to, co do nás vložili, budeme stále předávat dál. I přes protesty Čulíků, Štětinů, Kalousků, Romancovů, Jakubů Jandů z think-tanku Evropské hodnoty či europoslanců Teličků a  Pospíšilů nebo dokonce Langšádlových.

Jsme dokonce povinováni našim rodičům, našim dětem i vnoučatům: zde byl a bude domov váš a uděláme vše pro to, aby zůstal i nadále!

 

Rubriky: ~ Štítky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
benda
před 7 měsíci

není možná od věci si připomenout, že skladatel Ježek a celé Osvobozené divadlo byli dlouhá leta ve válce s českou "vlasteneckou" chamradí, která je prohlašovala za kosmopolitní a marxistickou prodlouženou ruku dekadentního západu, pořádala výtržnosti na jejich představeních, a nakonec si vynutila trvalé zavření Osvobozeného divadla na podzim roku 1938

vostok
před 7 měsíci

Bendo,
zalez

Nikdo
před 7 měsíci

Jak se Váš příspěvek, (reakce na pana Bendu), ztotožňuje s obsahem toho hezkého článku o svobodě slova? Vše nasvědčuje tomu, že myšlením patříte přesně do té skupiny Čulíků, Štětinů, Kalousků, Romancovů, Jakubů Jandů apod. Prostě, jak má někdo jiný názor než moje maličkost, patří na něj "zalez". Čím se tedy líšite od těch výše jmenovaných?

antibenda
před 7 měsíci

To je pouhá reakce na trolling pane Nikdo. Stačí se podívat na předchozí články... A nemyslím si, že když někdo někomu řekne "zalez" je to stejné, jako když Gabal a jeho parta chtějí blokovat každý web a každého uživatele na fb, kdo má jiný názor než Gabal a USA. Myslím si, že si každý může svobodně komukoliv napsat zalez. Tedy zatím...

Pane Nikdo
před 7 měsíci

možná jste dnes zde poprvé. Proto nevíte, že onen Benda nepřetržitě provokuje a onen "Vostok" mu celou dobu jenom takto ukazuje, kde nechal tesař díru. Nic víc.

benda
před 7 měsíci

takže pouhá faktická zmínka o tom, že Ježek a celé Osvobozené divadlo byli řadu let na nože a na advokáty s tehdejší verzí českých "vlastenců", a že tito dokonce posléze skutečně to divadlo zničili, je "provokace".

antibenda
před 7 měsíci

Na židy, na židy jste zase zapomněl bendo! Nějak zapomínáte poslední dobou. Židoplutokracie, to je to, oč tu běží přeci!

Vostok
před 7 měsíci

Pane antibendo, myslím, že krmení trollů není žádoucí. ..

Vostok
před 7 měsíci

Pane antibendo, myslím, zš krmení trollů není žádoucí. ..

benda
před 7 měsíci

jestli to nebude tím, že na ty židy protentokrát zapomenul pokorný, a dokonce ani žádné komentáře přede mnou se neotíraly o neárijce.

ale můžete to napravit, a v prudce vlasteneckém duchu pojednat o zvráceném odnárodňujícím umění OD, případně o tom jak Ježkova hudba glorifikovala odpad amerických židovských producentů negerské, nečeské hudby. To se pak člověk přestává divit jejich spolupráci s takovými individui jako byl Ančerl, že. To se pak přestává člověk divit tomu, jak OD zasévalo svár mezi český a německý národ, sprostě pomlouvaje vůdce. Ti se vybarvili!

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...