Izrael staví sídliště pro své občany na okupovaném Západním břehu v rozporu s mezinárodním právem

Izrael schválil rozšíření židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu o 284 nových bytů a zpětně legalizoval 179 dříve postavených bytů.

 

Palestina - Ramallah https://commons.wikimedia
Palestina - Ramallah https://commons.wikimedia


A se záminkou, že prý někdo měl kámen v ruce se stále opakuje...Demolice palestinských domů izraelskou armádou dosahují rekordních čísel. Podle izraelské neziskové organizace Becelem zmizelo jen za letošek z povrchu 188 domů. Všechny se nacházely v takzvané zóně C, která tvoří zhruba 60 procent okupovaných palestinských území. Oblast plně kontroluje izraelská armáda. Úřady tvrdí, že stržené domy vznikly bez stavebního povolení. Podle izraelského listu Haaretz však mnozí poslanci Knesetu žádají urychlení demolic s cílem vypudit Palestince ze zóny C úplně.

Ze zpravodajství ČT

A http://www.rozhlas.cz/zpravy/blizkyvychod podává autentické svědectví:

Přímo ve vesnici už několik měsíců působí mladý Američan Max Schindler. Ve stanu na mobilu si právě pročítá The New York Times. „Zraky světa se upírají na Súsíji, ale spousta dalších vesnic takovou ochranu nemá,“ podotýká. 

Pikantní je, že Max je americký Žid z New Jersey. Ve vesnici tu učí děti angličtinu a sám se učí arabsky.  

„Chci tady těm lidem ukázat, že ne všichni Židé jsou osadníci, vojáci nebo extremisté. Snažím se jim říct: Podívej, tak jako vy muslimové nejste všichni džihádisté, tak ani my Židé nejsme všichni osadníci,“ vypráví. 

Max přitom dobře zná i izraelskou osadu, která je odtud na dohled. 

„Lidé jsou tam připojení k elektrické síti, mají čistou vodu, volební právo, pasy, můžou svobodně cestovat. Naproti tomu tito vesničané nemůžou ani volit, ani cestovat bez povolení izraelských úřadů, a izraelské soudy přehlížejí jejich majetkové nároky,“ dodává.

 

Ramallah
Ramallah

Pokud si představíme, že v této otrocké pozici by byl kdokoliv z nás, je těžké, velice těžké, si představit, že bychom vše snášeli mírně a s pokorou. Aby nám bourali domy, my museli do stanů a ještě žádat, abychom se mohli trochu napít? Hrůzné pomyšlení.

A tak zákonitě vyvstává otázka, co bylo dřív: jestli nebyli lidé z Palestiny zahnáni do děsivé klece a nyní se zoufale nesnaží dostat ven. A jak jim pomoci, aby začali žít jako normální svobodní lidé.

Potom i to jejich odhodlání  je viděno v jiném světle!

 

Rubriky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
Nikdo nekomentoval.
 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...