Budou čtena v Plzni jména ruských vojáků, co zahynuli za naše osvobození?

 

Armádní generál Ludvík Svoboda
Armádní generál Ludvík Svoboda

 

Kolik padlo amerických vojáků při osvobození Plzně? Na začátku roku 1945 bylo nacistické Německo už ve značném rozkladu a generálovi Pattonovi se zoufalí němečtí vojáci vzdávali sami!

 

Dodnes nikdo nevysvětlil, proč se na konci války bombardovaly Škodovy závody, Gambrinus Plzeň a další podniky. A nikdo se nám neomlouvá za zabité občany americkými vojáky!

Bombardování Prahy americkou armádou v číslech:

701 mrtvých
1 184 raněných
152 tun bomb
68 zničených domů
2 607 poškozených domů

Zdroj: Vojenský historický ústav

Útok 62 amerických bombardérů z osmé letecké armády začal ve 12:24, na město bylo celkem svrženo 152,5 tuny pum, z toho bylo 371 tříštivých a 8 000 zápalných.

Američané mohli osvobodit Plzeň již 30. dubna, ale generál Patton, aby ušetřil své vojáky, alibisticky čekal, až v Plzni vypukne povstání (5.května 1945) a pak teprve bez boje "osvobodil" (6.května 1945 rozjásané ulice) nažehledný generál Plzeň s ohromným množstvým žvýkaček a voňavek, které samozřejmě rozložily německou armádu. To musel být dozajista těžký, žvýkačkový boj. Byl zabit jeden americký voják a proto se tam musí dělat mohutné oslavy!

 

Nejvážnější ztráty utrpěl Sovětský svaz, který v průběhu války přišel o 27 milionů lidí. (Všech)

 

Ztráty na území Československa

Ztrát sovětských ozbrojených sil při osvobozování Československa je uváděno 551 432 osob, což představovalo 14,18 % jejich ztrát při dobývání a osvobozování devíti evropských a dvou asijských zemí. Z toho trvalé ztráty (mrtví, nezvěstní, zajatí aj.) činily 139 918 osob, z nichž 122 392 padly, zemřely na zranění a nemoci, a zdravotnické 411 514 včetně 346 044 raněných, postižených kontuzí a omrzlých.

Oficiální závěrečná zpráva vyčíslila bojové ztráty americké armády v Československu za druhé světové války na 1230 osob (351 bojových úmrtí, 408 raněných, 377 zajatých a 94 nezvěstní).

Více na http://www.reflex.cz/clanek/historie/63869/podil-jednotlivych-armad-na-osvobozovani-ceskoslovenska.html?utm_source=reflex.cz&utm_medium=copyTomu jednomu vojákovi patří náležitá úcta!

Plzeň - Velkou jízdu amerických a belgických veteránů v otevřených džípech, čtení jmen obětí holocaustu či údajně největší ukázku válečné bitvy, jakou město zažilo, nabídnou v Plzni květnové Slavnosti svobody. Kromě toho čeká návštěvníky oslav konce druhé světové války soutěž, každoroční vojenské historické kempy, kulturní program i pietní akty. Velká bitva se letos uskuteční po pětileté pauze. Naopak chybět v programu letos bude Convoy of Liberty, tradiční přehlídka vojenské techniky, řekli dnes novinářům organizátoři oslav.

Slavnosti svobody se konají od 5. do 8. května. Zlatým hřebem má být nedělní velká bitva u Papírenské lávky na pravém břehu Radbuzy. Diváci uvidí letecký souboj stíhaček i pozemní operaci se střetem tanků. Pozemní bitvy se zúčastní kolem 200 vojáků a 50 kusů techniky. "Je to fiktivní ukázka setkání armád na řece, kdy z jedné strany přichází Rudá armáda a z druhé americká, a mohu říci, že je to největší bitva v historii Plzně, takhle velká tady ještě nebyla," dodal hlavní organizátor bitvy Michal Kindl.

Kvůli havarijnímu stavu pomníku Díky, Ameriko!, kde se každoročně 6. května koná hlavní pietní akt slavností, se letos setkání přesune o pár set metrů níže po Klatovské třídě k loni odhalenému pomníku generála G. S. Pattona pod terasami divadla.

čtk

"Co se týká nejvzácnějších hostů našich slavností, veteránů, zatím máme potvrzenu účast pěti belgických a sedmi amerických, přičemž dva z veteránů budou v Plzni vůbec poprvé od doby, kdy tu byli jako mladí kluci a město osvobozovali," řekl primátor Martin Zrzavecký. Věk jednoho z veteránů se blíží stovce.

Program slavností mimo jiné nabídne nepřetržité čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa nebo novinku Ride of Freedom, kdy v otevřených vojenských džípech projedou váleční veteráni Plzní. Zájemci budou moci i letos přijít na besedy s veterány. Pro rodiny s dětmi je připravena soutěž Z Normandie do Plzně, nechybí program klubů vojenské historie, které postaví své kempy v Proluce, u Pekla, za obchodním centrem Plaza a na Bolevecké návsi. Areál DEPO nabídne American Street Food Market, ukázky si připraví Armáda ČR či městská policie, centrální náměstí zaplní kulturní program, připraveno je několik fotografických výstav.

Podrobný program slavností je na www.slavnostisvobody.cz.

Je fascinující, jak propaganda dokázala zaměnit chudáky od Rumunska, Srbska, všech států bývalého Sovětského svazu a dalších za zrůdnou propagandu USA, padlé hrdiny z východu nahradit nabubřelým šaškem Pattonem, bagatelizovat obrovské ztráty lidských životů z východu a vyzvihnout voňavkovou, žvýkačkovou armádu USA. Nikde se už nepíše, jak americký průmysl vydíral celý svět a vydělal na válce strašné peníze, zatímco celý svět lidsky a finančně na Německu těžce krvácel!


Parkanová a Vyčítal - Dobrý den prapore... A v Plzni padl .

Pražské povstání neexistovalo, to vymysleli sovětští okupanti! Rok 1945 slavíme v Plzni!

 

Armádní generál Ludvík Svoboda: Nikdy nezapomeňte, jak lehce jsme svobodu ztratili...

 

 

Rubriky: ~ Štítky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
Milan
před 6 měsíci

No, je to vše politika - špína. Vždyť, když jsme byly 40 let v područí velkého SSSR, tak jsme tu slavili každého 9.5. osvobození Rudou armádou (co se za tím zkrývalo všichni víme ).
No, a teď jsme přátelé USA, tak se slaví Plzeň , kam přišli američtí vojáci. A oni přeci dále nemohli, to bylo v Jaltě tak rozhodnuté. A byli tam dříve než Rudá armáda v Praze, ale STOP! i Eisenhower zakázal dále postupovat. (to by okamžitě válka pokračovala se Stalinem v čele).
Tak se tady v příspěvcích řeší zbytečné úvahy.

Petr Pokorný
před 6 měsíci

Část slavomilů US ARMY se rozčiluje, že Patton byl hrdina a ne zbabělec. Vůbec nepochopili, že o to naprosto nejde, ale že upřímná poděkování mají být upřímná a vzpomínky na ty, kteří nás (naše rodiče) zachránili, nemají mít politický podtext. A moje motto zní: skutečně si zasluhuje americká armáda (nikoliv politici, zdůrazňuji) tak obrovské oslavy v Plzni a ruská (sovětská) armáda tak malé při osvobození naší vlasti, jak historie podle počtu padlých dokladuje? Včetně obrovského zisku USA zbrojovek a oceláren, zatímco celý svět krvácel? Zaslepenost nikdy není mírovým řešením! A na alibismus si stěžovali místní, kteří nakonec sami začali povstání, ne já! Zda to bylo, či nebylo tak přesně, dnes už asi nikdo nezodpoví. Ale počty mrtvých obyčejných lidí, počty mrtvých obyčejných vojáků jsou pro mě vodítkem, nikoliv Roosevelt, Stalin či Hitler a jejich tahanice o území a zisky!

Petr Pokorný
před 6 měsíci

Oslavy Plzně a pozvaný tank T-34 opět základem protiruské fanatičnosti

Kritizovali to například členové TOP 09, kteří argumentovali tím, že Rudá armáda Plzeň neosvobodila. Namítal, že bitva není rekonstrukcí skutečné události, v Plzni se ve skutečnosti neodehrála ani žádná bitva Američanů s Němci, ale že je připomínkou bitev na demarkační linii. „Lži a nadávky na internetu jsem přecházel s úsměvem, respektive jsem na to ani neměl čas, ale poslední kapka, která rozhodla, přišla včera. Mé skoro sedmdesátileté mamince, která v důchodu pracuje jako předsedkyně Ligy na ochranu zvířat, přišel mail, kde jí pisatel vyhrožoval i smrtí….,“ uvedl Kindl na stránkách Krimi-Plzeň, proč ruší část akce. Ale může za to určitě Putin.

ondra
před 6 měsíci

Při přímých bojových akcích na území býv. Sudet a Protektorátu B+M zemřelo 12 amerických vojáků.
Ale podle dohody z Jalty z února 1945, kde byla určena linie postupu západních armách a na lince mezi přístavy- italským Terstem a německým Kielem,
Patton se svou armádou neměl na území Sudet vstupovat. Ale když chtěli odvézt německý archiv ze Štěchova, tak holt Jalta -Nejalta, muselo se dorazit do Plzně.

Venca
před 6 měsíci

Přesně jak to píšete! Politika se může vykládat různě, ale dějiny bychom měli znát. Koho vlastně v Plzni oslavujeme?

benda
před 6 měsíci

takže český nacistický šmejd opět zneužívá oběti spojenecké bombardovací války a samozřejmě že mu vůbec nevoní připomínka židovské genocidy. Tak oproti tomu, co tahle chasa chystá, jsou samozřejmě tyhle odporné drzosti naprosto nicotné

zábavná je ovšem typicky česká představa, že tu záplavu zbraní měl americký průmysl vyprodukovat zadarmo. Nebo aspoň miliony lidí pozavírat do věznic a koncentráků a donutit je násilím ať ty zbraně vyrábí zadarmo, jak to udělal Sovětský svaz, případně Německo

jarda
před 6 měsíci

Bendo, Bendo, kdyby jsi nebyl takovej vůl, tak by jsi věděl, že si američani a hlavně angláni nechali všecno zaplatit.
Asi nevíš, že i stíhačky, kterýma bránili anglii naši letci, musela naše vláda zaplatit. Asi nevíš, kolik amerických společností dodávalo ropu, materiál oběma bojujícím stranám. Na válce se vydělá tím víc, čím dál jsi od bitevní linie.
Ale to ty asi nepochopíš

benda
před 6 měsíci

takže jarda je další český typ, co si myslí že ty zbraně měl přinést zadarmo ježíšek. Vlastně oni zbrojaři se měli poklonit před mistrem Benešem a s respektem se ho zeptat, jestli by si od nich nechtěl vzít ty zbraně zadaráka, protože je mají navíc, ten koks, ocel a ropa spadly z nebe a jejich zaměstnanci sami platí za to aby v jejich fabrikách mohli dělat--líbí se jim totiž ten příjemný vzdoušek a občasné vzrušení při nějaké té industriální nehodě

Jarda, ten nepochopí nikdy nic

benda
před 6 měsíci

tak se mi vybavila taková krásná scéna, jak Beneš stojí před britským válečným kabinetem, a říká jim: tak já jsem abdikovaný někdejší prezident země která dnes bojuje a vyrábí na straně osy. Rád bych se zúčastnil války na vaší straně a rád bych byl uznán za hlavu státu v exilu, takže navalte zbraně zadara ať si s nimi můžu hrát...cože? že sami rozprodáváte impérium abyste měli s čím válčit? Že mužstva máte tolik že těch pár českých letců si můžu strčit? Bééé, já jsem Čech a proto ze zásady za důležité věci neplatím ani vindru! Že já půjdu za Stalinem!

Dopálený
před 6 měsíci

Ty idiote, kdo platil za válku proti nacistům nám, Rusákům, Italům, a dalším, neboli všem, co německým nacismem trpěli a umírali? A navíc prodej Němcům tak ty prachy měli rozdat! Mastit si kapsy na zločinu je hnus!

benda
před 6 měsíci

ty imbecilní syfilitický hajzle, to měli platit Čechům za to, že do posledního dne pracovali ve zbrojovkách pro vítězství říše? Rusům v ruských zbrojovkách skutečně nikdo neplatil, ti tam byli jako otrocká pracovní síla, pod pohrůžkou smrti nebo vyhnanství pro celou jejich rodinu, ale to je vina tehdejšího ruského režimu, snad těm lidem měli platit američtí zbrojaři nebo co?

Opravdu, takové imbecily jako jste vy aby pohledal

U.S.Citizen
před 6 měsíci

Bendo,jen,aby tě neklepla pepka.Musíš být rudý,jako krocan.

benda
před 6 měsíci

a to už nemluvě o tom, jak si bolševičtí vrahouni kteří tenkrát vládli Rusku namastili kapsy na vývozu všech možných surovin do Německa za celou dobu bitvy o Anglii, jakým nestoudným způsobem ukradli celý španělský zlatý poklad za španělské občanské války, a samozřejmě že z těchhle hromad peněz ruský pracant ve zbrojovce neuviděl ani rubl. Na to byste si mohl stěžovat v Kremlu, ale to určitě nebudete

Dědouch
před 6 měsíci

Ty musíš být Mareče Bendů z parlamentu. Psychopate

Luboš
před 6 měsíci

Konečně ho někdo odhalil. V životě nic pořádného nedokázal a jen blbě tlachá, chudáček

Libuše
před 6 měsíci

Není divu,že se Němci vzdávali USA,vždyt si
několik tisíců natahali k sobě.Věděli,že nebudou souzeni a ti,co byli souzeni,postaveni
před soud--tak to bylo divadlo jenom pro lidi.Je
smutné,jak někteří zapomínají a neznají nedávnou historii svého národa a vůbec jim nevadí dělat před národem ze sebe blbce

Skolastikus25
před 6 měsíci

No co by jste chtěla od vymytých mozků, pamětníků už moc nežije a ti kteří ještě žijí si už stejně moc nepamatují, takže v dnešní době oslavují ti jimž tento system vypláchl dutiny lebeční a dělají přesně to co si přeje pan říšský protektor Šapitó. V plzni američani zbytečně povraždili plzenáky, ale oslavovat se bude 1eden padlý amík, prostě mi to přijde vše divné zrovna tak jako plzeňské doktoráty určitým lidem.

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...