Proč tvrdím, že se žádný ekonomický zázrak od ČSSD nekoná, byť Sobotka a jeho obdivovatelé tvrdí opak?

 

 

Ekonomika z pohledu socialismu a kapitalismu
Ekonomika z pohledu socialismu a kapitalismu

 

Položím si dvě otázky: má autor článku (textu) vést diskuzi se čtenáři? Je možné   diskuzi dovést k reálnému konsenzu? Na závěr (ale už z textu vyplyne) odpovím i já.  Petr Pokorný

 

Mazat či okřikovat? Ne! Ale... Proti demagogii se špatně bojuje!

Některé agresívní výpady mě donutily dát jasně na srozumněnou, proč se téma ekonomiky tak lehce může zvrtnout k demagogii.


Osobně hluboce pohrdám lidmi, jako je Bohuslav Sobotka z ČSSD. Nikoliv pro jiný názor, nikoliv pro byt z nakradených náhrad a dokonce ani ne za to, kam vede tuto zemi. Ale jak demagogicky zpracovává veřejnost na číslech, kterým přiloží jiný význam. Na konci devadesátých let jsem byl zděšen, jak dnešní prezident Zeman za pomoci přesných čísel a demagogie dokáže odrovnat každého slušného člověka. Dokonce natolik, že málokdo dnes ví i po tolika letech, zda to byla špatná, či dobrá léta. Ty fráze mají význam v tom, že se dobře pamatují, zatímco přesná čísla si nikdo nezapamatuje.

 Statistika nuda je, má však cenné údaje. Statistika je přesný součet nepřesných čísel, takže existuje i stupnice: malá lež, velká lež a statistika!

 

 

Námět: průměrná mzda a medián v diskuzích zde. Ale upřímně, četl by někdo Pařát dnes, kdybych vysvětloval následovně:

pokud bychom zkusili medián pro náš soubor hodnot X = [1, 2, 2, 3, 4, 5, 75], tak bychom získali:

Me(X)=x(N+1)/2=x(7+1)/2=x8/2=x4=3

Všimněte si, jak zajímavě zmizelo číslo 75, o které v diskuzi šlo. Mediánem, který označíme Me, bude prvek, který je uprostřed, což je číslo 3.

V žargonu se tomu říká, že se extrémní hodnoty oříznou. Pan Opus111 však opisuje WIKI: Medián je hodnota, jež dělí řadu podle velikosti seřazených výsledků na dvě stejně početné poloviny. Ve statistice patří mezi míry centrální tendence. Platí, že nejméně 50 % hodnot je menších nebo rovných a nejméně 50 % hodnot je větších nebo rovných mediánu.

A diskutér mi nadává, že se nic neořezává atd. Jistě, nůž není třeba, ale ve výpočtu mediánu prostě extrémní hodnoty mizí!

A kdo se trochu zamyslí, není těžké zjistit, kam že zmizelo číslo 75 a proč se objevilo číslo 3. 

Výhody mediánu

Medián na rozdíl od průměru netrpí problémy, pokud jsou v souboru hodnot nějaké extrémy. Ve výše zmíněném příkladu se souborem X = [1, 2, 2, 3, 4, 5, 75] bychom získali průměr    92/713.142892/713., což je divná hodnota, když šest ze sedmi prvků je daleko menších. Mediánem je pak rozumné číslo tři.

Následně při sudém počtu: obecný vzorec pro hodnoty X o velikosti N se seřazenými prvky xi by vypadal takto: Me(X)=xN/2+x(N/2)+12 Pokud takto vypočítáme medián hodnot Y = [1, 2, 3, 4, 5, 75], kde prvky označíme yi, získáme:

Me(Y)=yN/2+y(N/2)+12=y6/2+y(6/2)+12=y3+y42=3+42=3,5

Při sudém počtu jsou obě čísla 3 a 4 stejně uprostřed. V tomto případě se to řeší tak, že se vezmou oba prvky, které jsou takto uprostřed a mediánem bude jejich aritmetický průměr. Mediánem hodnot Y by tak byla hodnota (3 + 4)/2 = 3, 5.

Co z daného vyplývá? Že se prostě napříč světem musel najít statistický konsensus, jakési modus vivendi, ze kterého se vychází. A tím je medián, který je sice úžasně přehledný, ale s pravdivostí z pohledu pracovníka je to podobné, jako bychom to přepočítávali přes teplotu slunce, rovníku a stáří babičky z Horní Dolní.

Mzdové nůžky se ve vyspělých zemích neustále rozevírají.

Příklad: za rok 2010 dosáhla v Česku průměrná mzda 23 951 Kč. Vyšší mzdu než 24 001 Kč však v Česku pobírá pouze 38,8 % zaměstnanců. Důvodem je skutečnost, že průměrná hrubá mzda je „nadhodnocena“ příjmy nejlépe placených zaměstnanců.

Přitom právě mzdy nejlépe hodnocených rostou rychleji než ostatním pracovníkům. Zvyšování průměrné mzdy tak je často důsledkem zvyšování mezd a platů 10 % nejlépe ohodnocených zaměstnanců.

To je přesně rozdíl hodnoty, s kterou zoufale nesouhlasí onen Opus111. (Opět lidsky napsáno, že třetině se zvedá plat dramaticky, ostatním stagnuje. Ale onen oponovatel chce, abych nepsal třetina, když je to víc jak třetina a druhá část je méně, než dvě třetiny)

Prý Pokorný dokonce škodí: zde dávám jasný příklad dle vzorce výše.

Bakala s platem milion se přistěhuje na Modravu, kde bude hypoteticky jeden vrátný s platem 10 000 Kč. Jaký bude následně průměrný plat na Modravě? Medián nelze ze dvou čísel prakticky vypočítat (rovná se průměru), ale průměrný plat bude pro vrátného 505 000 Kč. Což je ideál pro statistiky, ale řekněte vrátnému, že se má dobře, protože statisticky má plat 505 000 Kč a na výplatní pásce dostane 10 000? Pošle vás ke všem čertům!!

Ale náš drahý Sobotka z ČSSD promluví k národu, jak jeho zásluhou se zvedl průměrný plat v Modravě na krásných 505 000 Kč, protože rok předtím tam byl pouze deset tisíc.

Všimněte si: měl by s číslem 505 000 Kč průměrného platu vrátného Sobotka či Opus111 pravdu? Samozřejmě! A nic nemohu namítat. Měl by Sobotka a Opus 111 pravdu, že se za rok v Modravě zvedl průměrný plat z deseti tisíc na krásných 505 000Kč? Samozřejmě a tím by nás ubili, jak jsou pravdomluvní. Čísla sedí, tudíž je vrátný bohatý. Tak co je na tom podvodného?

Protože je bohatý statisticky, ve skutečnosti však ne. Za statisticky vysoký plat si jídlo nekoupíš!

Právě to žonglování s čísly, které Zeman zdárně využíval, ho vyneslo na piedestal. Přiřazení k něčemu, kam to nepatří. Průměrný plat uvádí pouze politický podvodník, nebo ho smí použít v rámci porovnání se světem. Medián je sice malinko lepší, ale skutečná vypovídající hodnota je pouze, předložíme-li to za daný obor. Jinak ne.

A tak vidíme, že platy nejchudších se zvedly politicky hodně, ale ve skutečnosti jenom o pár korun. A lapidárně ten, který bral deset tisíc a přidají mu dvě stovky, si akorát odplivne, protože statisticky bere půl milionu a plat se mu zázračně zvedá... Na papíře! A samozřejmě ten s platem deset tisíc oznámí, že Sobotka je demagog a blbec. Kdo má skutečnou, nikoliv statistickou pravdu?

Proto není vypovídající ani průměr Prahy (např.), protože tolik manažerů a generálních ředitelů jinde tolik není, zatímco v Praze kuchař, dělník, vrátný apod., bere to, co je v tabulce na MPSV oborově, a nikoliv kolik nám předkládá podvodník politik.

Už se nadále k tomuto tématu nebudu vyjadřovat, těžko lze totiž napadnout z výpočtu cokoliv. Vlastně někteří "experti" zpochybní i dýchání. Kdo chce, může si nalézt prapodivné argumenty pana "Opus111" a vložené do socialistické lživé internacionály Bohuslava Sobotky a Miloše Zemana. (To však neznamená, že dnešní politická scéna druhého spektra nedělá totéž - dělá z nás idioty a Pařát dnes to prostě nepřijímá!)

 

P.S. Upozorňuji, že už z výše zmíněného důvodu nemožnosti přes demagogické urážky nebo napadání, chcete-li, cesta nevede nikam a točil bych se stále ve stejném kruhu, nebudu se zapojovat do diskuzí. Na druhou stranu pokud bude něco v nějakém článku zde zveřejněném nejasné, rád dovysvětlím, či se obrátím na další autory, jak tu kterou pasáž mysleli. Děkuji předem za pochopení.

 

Rubriky: ~ Štítky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
bývalý OSVČ
před 5 měsíci

Nerespektováním pravomocného rozhodnutí soudu vytváří precedens pro budoucí dlužníky. "Závažná újma na jejich právech" je klasické chucpe, neboť oni jako první svým (ne)jednáním způsobili "závažnou újmu na právech" pana Altnera.

novota
před 5 měsíci

Takhle jsme to v tom státě dopracovali....dobře nám tak...http://svobodnenoviny.eu/hospodareni-25-...

novota
před 5 měsíci

Takhle socan bande dodržuje platné zákony -https://www.novinky.cz/domaci/405781-css... co na to normální lidé....a rozsudek platí...

opus111
před 5 měsíci

Pokud o tom rozhodl soud, tak je vše v rámci platných zákonů.

A doufám, že Altner nedostane ani korunu, aby to bylo výstrahou do budoucna pro všechny takové vykuky, kteří chtějí bezplatně vydělávat stamilióny.

Sobotka je člověk na svém místě. Ekonomika skvěle šlape, nezaměstnanost nižší o 34% a platy rostou především těm s nízkými příjmy. A tak to má být.

Dědouch
před 5 měsíci

Ty vole, ty jsi snad samotný ozubený žalud Sralbotka!

AntiOpus
před 5 měsíci

Trole zalez!

opus111
před 5 měsíci

Tady to máte pane Pokorný jak se říká, černé na bílém.

Mzdy v Česku rostou nejvíc u hůř placených zaměstnání!

Výdělky od loňska nejvýrazněji vzrostly zaměstnancům, kteří berou nejnižší mzdy, jako například v pohostinství a v administrativě.

Mzdy rostly napříč odvětvími, u nízkopříjmových profesí byl ale růst nadprůměrný.

„Jde především o ubytování, stravování a pohostinství, kde mzdy narostly o 7,2 procenta, nebo o administrativní pracovníky, jimž se odměny zvedly o 6,5 procenta,“ uvedl Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Nízkopříjmovým profesím podle něj pomohlo i zvýšení minimální mzdy od ledna o 700 korun na 9 900 korun měsíčně.

Statistici v pondělí také zveřejnili čísla o vývoji průměrných mezd u vybraných profesí za poslední čtyři roky. Podle nich si relativně nejvíce polepšili chovatelé hospodářských zvířat, kde došlo k nárůstu o téměř 15 procent.

https://www.novinky.cz/ekonomika/405681-...

Takže je to naprosto jasné a přestaňte klamat lidi, že prý více vydělávají jen lidé s nejvyššími příjmy.

NENÍ TO PRAVDA !!!

AntiOpus
před 5 měsíci

Trole zalez!

n
před 5 měsíci

Další zrada....polobotky http://vasevec.parlamentnilisty.cz/domac...

novota
před 5 měsíci
novota
před 5 měsíci

Baron prášil od socanů v akci dnes ve 12.00 na čt1....v orgiích vendy moravce...člověk , který v životě nikdy nedělal....radí a radí...čsob koník... zastánce multi kulti a sudeťáků..při tom to vše způsobili jeho evropští soukmenovci... a jejích páníček z notama za mořem..Dnes tam prášil tak, že věž má výkyv 1,5m tak museli tajně za jeho projevu technici nastavovat na věži protizávaží..jinak se vyvrátí..

opus111
před 5 měsíci

Krátce řečeno, velmi trapný Moravec a naprosto skvělý Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka je člověk na svém místě, skvěle rozumí makroekonomice a ví, kde jsou priority a jak je zabezpečit. Velmi diplomaticky Sobotka ukázal, že přesně ví, kde je Babišův záškodnický potenciál, jelikož Babiš byl instalován do české politiky globálními elitami, aby rozrušoval sociální programy ČR a co nejvíce uzamknul Kalouskovo nastavení pravicové zlodějské politiky, kdy chudým bral a bohatým dával. Naštěstí se to Babišovi nedaří a Sobotka prosadil přes 80% volebního programu ČSSD a ekonomice ČR se velmi daří.

Pro rok 2016 je prioritou prosadit další zvýšení minimální mzdy a dále čerpat EU fondy. Posílit situaci ve zdravotnictví. Trapně působila poznámka Moravce, že když je Němeček otloukánkem Babiše, že by měl Sobotka Němečka odvolat. To jsou Moravcovy naprosté nehoráznosti.

Totálná nehoráznost a traonost pak Moravec předvedl, když vyrukoval s vymyšlenou a lživou kauzou OKD, kterou kladl Sobotkovi za vinu. Moravec velmi dobře ví, jak se věci mají a takováto cílená a lživá dehonestace premiéra ve veřejnoprávním médiu, za to by měl Moravec jednoznačně dostat vyhazov!

Dědouch
před 5 měsíci

Zalez Sralbotko

AntiOpus
před 5 měsíci

Trole zalez!

Opus 245
před 5 měsíci

Není pravdou, že má samé pětky. Ta krásná 4-... Proč to připomíná diskuzi, že platy se zvedly o desetitisíce, ale u managerů, zatímco u obyčejných o desetikoruny? Fakt to nebylo o třicet korun, ale o krásných 30,50Kč. Ta diskuze je fakt podnětná.

opus111
před 5 měsíci

Evidentě jste vůbec nečetl co jsem napsal níže v komentáři, jinak byste nemohl opakovat stále stejný nesmysl.

Proto zamyslete nad tímto:

Kdyby se zvedal plat jen těm s nejvyššími příjmy, tak by se nezvedal právě ten panem Pokorným opěvovaný MEDIÁN!

Kdyby se zvedal plat jen horním 10 000, jak se říká obrazně, tak by sice rostla průměrná mzda, ale medián by se nezvedal.

My však vidíme, že medián téměř přesně kopíruje růst průměrné mzdy, jen je o nějakých 4 tisíce nižší než průměrná mzda.

Pro vás diskuse není podnětná, protože nepřemýšlíte nad tím, co tato diskuse obsahuje a nabízí k zamyšlení.

Dědouch
před 5 měsíci

Zalez Sralbotko! Jen žvaníš a žvaníš

AntiOpus
před 5 měsíci

Trole zalez!

opus111
před 5 měsíci

Troll je v internetovém slangu obvykle anonymní účastník online diskusních fór, chatů či blogů, který zasílá záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní (off-topic) příspěvky k citlivým tématům, jejichž hlavním smyslem je vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě[1][2] nebo jinak narušit normální, věcnou diskusi.[3] Činnost trolla bývá v internetovém diskurzu nazývána trollingem či trollováním.

-------------------------------------

Jsem přesvědčen, že mé příspěvky nejsou ani provokativní, ani urážlivé ani off topic.

Vůbec nechci narušovat normální věcnou diskusi, ba naopak, jde mi o věcnou diskusi s cílem dojít k objektivnímu porozumění.

Spíše vaše krátké výkřiky do tmy jsou trollingem, jelikož zřejmě očekáváte nějakou emocionální reakci z mé strany.

Dědouch
před 5 měsíci

Zalez Sralbotko. Žvaníš

AntiOpus
před 5 měsíci

Trole zalez!

novota
před 5 měsíci

A to v Praze někteří musí pracovat za 1,58€ a je jich hodně...

opus111
před 5 měsíci

Takže si to můžeme shrnout!

Pan Pokorný si dal toto zadání (doporučuji zájemcům o tuto problematiku přečíst si i několik minulých článků):

1) Průměrná mzda se sice zvedá, ale jen těm s nejvyššími příjmy a lidé s nízkými příjmy žádné zvedání mzdy nepociťují.

Jak všichni víme, minimální mzda se zvýšila zákonem, takže u těch s nejnižšími příjmy to rozhodně neplatí, že by to nepociťovali, ti dostali procentuálně nejvíce a vzhledem k předchozí výši 8000 je přidání na 9900 opravdu hodně.

Dále, proč neplatí, že by se zvedal plat jen těm s nejvyššímy přijmy.

Jednoduše proto, protože kdyby se zvedal jen těm s nejvyššími příjmy, tak by se nezvedal právě ten panem Pokorným opěvovaný MEDIÁN!

Kdyby se zvedal plat jen horním 10 000, ja se říká obrazně, tak by sice rostla průměrná mzda, ale medián by se nezvedal.

My však vidíme, že medián téměř přesně kopíruje růst průměrné mzdy, jen je o nějkých 4 tisíce nižší než průměrná mzda.

Toto je konečný a jednoznačný důkaz toho, že pan Pokorný se snaží prokázat neprokazatelné.

Dědouch
před 5 měsíci

Zalez Sralbotko. Žvaníš

AntiOpus
před 5 měsíci

Trole zalez!

opus111
před 5 měsíci

Ani ty pokusy o přesčasech moc neobstojí, podívejme se co říká Český Statistický Úřad: https://www.czso.cz/csu/czso/cesi-travi-...

Češi tráví v zaměstnání obvykle 40,4 hodiny týdně. V počtu odpracovaných hodin se řadí na páté místo v EU. Nejvíce času se práci věnují podnikatelé.

Obvyklá pracovní doba za týden dosáhla v roce 2015 v hlavním zaměstnání 40,4 hodiny. Od roku 1993 se snížila o 2,7 hodiny. Počet odpracovaných hodin poklesl ve všech skupinách produktivního věku s výjimkou 60–64letých. Nejvíce se snížil u mladých do 24 let. Muži obvykle odpracují více hodin než ženy. Vloni se svému povolání věnovali v průměru 41,8 hodiny týdně, zatímco ženy jen 38,6 hodiny. „Pracující Češi tráví v zaměstnání o 3,2 hodiny více, než je průměr EU. Česká republika tak zaujímá páté místo ze všech unijních zemí. Před námi je Řecko, Bulharsko, Polsko a Slovensko,“ upřesňuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Nejméně hodin odpracují osoby se základním vzděláním. Vloni to bylo 38,5 hodiny týdně. Vysokoškoláci pracují 40,3 hodiny týdně a pracovníci se středním vzděláním bez maturity 40,7 hodiny. Aktuální údaje ČSÚ ukazují, že větší rozdíly jsou dány spíše postavením v zaměstnání. Nejvíce hodin týdně se práci věnují podnikatelé se zaměstnanci (47,7) a podnikatelé bez zaměstnanců (44,1). Následuje nejčetnější skupina zaměstnanců (39,5 hodiny). „Pokud hodnotíme průměrný počet odpracovaných hodin podle druhu činnosti, vloni byl nejvyšší u kvalifikovaných dělníků v zemědělství, řídících pracovníků včetně zaměstnavatelů, řemeslníků a opravářů. Právě v těchto povoláních je vyšší podíl podnikatelů,“ vysvětluje Marta Petráňová z oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ.

Víme, že povinná pracovní doba je 40 hodin týdně, takže v průměru zaměstnanci v ČR odpracují navích asi 1,5h za měsíc!

Kolik jim to navýší plat? Odhaduji tak 150-200Kč měsíčně hrubého. To je tedy pálka, když medián vyrostl o 2 litry!

Dědouch
před 5 měsíci

Zalez Sralbotko. Žvaníš

AntiOpus
před 5 měsíci

Trole zalez!

opus111
před 5 měsíci

Opět extrémně manipulativní článek, tentokráte i s použitím matematiky. :)

Dost mi to připomíná tu šalbu, jak začnete počítat prsty od desítky k šesti a pak připočtete pět prstů z druhé ruky a vyjde vám, že máte jedenáct prstů. :)

Pan Pokorný se ptá, kam že se mu poděla ta 75-ka?

Pane Pokorný zapamatujte si:

Medián se počítá bez vzorce, seřazením dat a vyjmutím prostředního prvku = mediánu.

Medián

Medián je číslo, oddělující vyšší polovinu setřídených dat (nebo datového souboru) od dolní poloviny.
Medián je druhý kvartil (Q2), 5. decil a 50. percentil.
Jak se vypočítá medián?

Setřídime soubor dat s čísly s n prvky a vybereme n/2-tý prvek. Pokud index n/2 není přirozené číslo, pak použijeme interpolaci mezi okolními prvky (tehdy medián již nepatří do množiny vstupních dat).
Například pro n=10 prvků, je medián roven 5. prvku setříděných dat; pro n=50 prvků, je medián roven 25. prvku setříděných dat atd.

http://www.hackmath.net/cz/kalkulacka/vy...

Proto se tam nikde neobjeví 75. Nic není ořezáno. Jen si zaměňujete polohu prvku intervalu s hodnotou prvku v intervalu.

Evídentně je matematika vaše slabá stránka.

Pro stanovení mediánu, tedy musíte mít reálná data a reálné počty zaměstnanců.

Pan Pokorný nejen, že neovládá ekonomiku, on navíc neovládá základní statistické výpočty.

Manipulace s platem Bakaly a úmylsné snížení počtu statistických respondentů, tak to už je skutečně perlička.

Samozřejmě, že vysoké platy manažerů tlačí statisticky průměr nahoru, ale je nutno vzít v úvahu, že se nebere jeden manažer a jeden dělník, ale "bere se v úvahu celý objem mzdových prostředků a následně se vydělí počtem zaměstnanců".

Průměrná mzda pak má jasnou vypovídací schopnost předvším v tom, že můžeme mezi sebou porovnávat daná období.

A pokud vidíme, že se setejně hýbe i medián, tak to ukazuje, že se platy mění všem a ne jenom manžerům, jak se nám tady snažíte manipulativně podsunout.

Opět pane Pokorný velmi slabý pokus, který ještě hlouběji ukázal, jak jste nevybavený odbornými znalostmi a jak se to snažíte dohnat všelijakými manipulativními a demagogickými konstrukcemi, které nemají reálný základ.

Dědouch
před 5 měsíci

Zalez Sralbotko. Žvaníš

AntiOpus
před 5 měsíci

Trole zalez!

Ach jo
před 5 měsíci

Bože, ten opus je v.l korunovanej!

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...