Blesková zpráva: Turecko, Erdogan, vojenský převrat (zatím ztroskotal)

.

Zmatené zprávy těch, kteří by měli mít nejlepší informace - od Merkelové k syrské teroristické opozici značí, že toto bylo připraveno mimo tureckou armádu.


Je jasné, že ani my v České republice nemůžeme mít více informací. Můžeme však s jistotou popsat některé překvapivé změny a na tom pracovat.

Za prvé je Erdogan skutečně diktátor bez slitování, takže zastání by nebylo na místě. Kdyby...


Kdyby se poslední měsíce nestaly podstatné změny a mainstream je nedokázal analyzovat. Shrňme je prosím:

Premiér Netanjahu poslední dobou několikrát osobně jednal s prezidentem Putinem. USA to nesly nelibě a: izraelský generální prokurátor nařídil prozkoumat záležitosti související s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Oznámilo to podle agentury Reuters bez dalších podrobností izraelské ministerstvo spravedlnosti. Známý scénář - korupce, nebo údajné zneužití? 

 

Recep Tayyip Erdogan zeslabil podporu chráněnců USA v Sýrii, začal jednat s prezidentem Putinem, přestal tlačit na odchod Asada a prezident Putin mírní sankce, měl se obnovit turistický provoz a obnovila se jednání opět o plynu, ropě a obchodu. Vzápětí:

Tureckem zmítá od pátečního pozdního večera pokus o státní převrat, za nímž stojí část armády. Zahynulo při něm na 60 lidí, většinou civilistů, ale také 17 policistů. Dalších 150 osob utrpělo zranění. Počet lidí zatčených v souvislosti s pučem vzrostl na 754. Turečtí vládní činitelé tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit.

 

Prezident Putin nařídil větší údery na syrské teroristy včetně těch, kteří jsou podporováni USA a Saudskou Arábií. Okamžitě odletěl ministr zahraničí USA Kerry do Moskvy a tlačil Putina na změnu strategie. (Podrobnosti nejsou známy, Putin s částí rezolutně nesouhlasí).

 

Prohlášení z USA, že Asad se připravuje na odchod ostře dementuje Asad, odmítá mluvčí Putina Dmitrij Peskov.


Pokud shrneme změnu strategie na blízkém východě, stále se zvyšující nervozitu USA,  jednání NATO týkající se skoro frašce o největším nepříteli, přestože lidé umírají naprosto jinde, a tam NATO je bezradné, dává to velice silné přesvědčení, že v Turecku mělo být další "arabské jaro". Dál nelze spekulovat, ale minimálně toto je jeden směr, který by měl být sledován. A afektovaná prohlášení různých ministrů nechme stranou. Vše může být jinak!

 
 

Rubriky: ~ Štítky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
+++
před 3 měsíci

Zmizelo 14 tureckých válečných lodí, pravděpodobně plují do Řecka nebo někam jinam žádat o azyl. Velitel námořnictva se také pohřešuje od pátečního večera.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Ňouma
před 4 měsíci

To je v Turecku pokus o " Státní převrat " provedený armádou. Lepší název by však byl " Turecké hospodářství ". Něco tak zpackaného, aby člověk hledal v pravé poledne se svíčkou. Proč nebyl okamžitě internován president, vláda a Parlament. Pučisté měli vše co potřebovali, moment překvapení, vojáky s technikou v ulicích, letouny a helikoptéry ve vzduchu, obsazený televizní vysílač a své přívržence z řad svých lidí i menšinových Kurdů. Je vidět, že posloužili něčím zájmům a byli hozeni přes palubu. A presidente, sultáne Erdogane, ať se rozrůstá tvoje nová Osmanská říše.

+++
před 4 měsíci

Vždyť se Erdoganovi nic nestalo, ale popravuje jak nacisti po atentátu na Reinharda Heydricha. To je strašné.

Petr Pokorný
před 4 měsíci

Divný puč: ani jedna z parlamentních opozičních stran, včetně pro-kurdské HDP či Republikánské lidové strany (CHP), která se ideově se hlásí k sekulárnímu nacionalismu a má tradičně blízko k armádě, nevyjádřila puči podporu. Přece něco jiného je jít do otevřeného boje a nebo opatrně zvyšovat tlak na Erdogana. Ale ono nic!

Petr Pokorný
před 4 měsíci

Jedním z účastníků státního převratu v Turecku byl letec, který sestřelil ruský bombardér Su-24, prohlásil primátor Ankary Melih Gökçek.
Podle jeho slov byl členem organizace kazatele Fethullaha Gülena. Samotná organizace "paralelní stát" se sídlem v USA!!!!! obvinění na vzpouře zamítá!

+++
před 4 měsíci

Mogheriniová, Obama i Clintonová jednoznačně podpořili Erdogana, už v noci. S těmito třemi dobrými lidmi se tedy opravdu, ale opravdu neshoduji.

Federica Mogherini - Press release on the situation in Turkey - 16/07/2016:

"The High Representative Federica Mogherini conveyed an urgent meeting of EU member states Foreign ministers and their representatives, currently in Ulaanbataar for the Asem summit, to assess the situation in Turkey and coordinate political messages and support to European Union's citizens in Turkey. They expressed support to the democratic institutions of the country and condemned the use of violence against them. They agreed that any escalation of violence involving civilians has to be avoided.

The ministers will meet again in Brussels for the Foreign Affairs Council, and will discuss again the situation in Turkey at that occasion.

The HRVP spoke with Turkish Foreign minister, Mevlut Cavusoglu, and has been in contact in these hours with other Foreign ministers and with NATO Secretary General, Jens Stoltenberg."

http://eeas.europa.eu/statements-eeas/20...

Obama: All parties in Turkey should support Erdogan gov't
July 15, 2016, at 9:36 p.m.

President Barack Obama is urging all parties in Turkey to support the democratically-elected government of President Recep Tayyip Erdogan.

Democratic presidential candidate Hillary Clinton also weighed in Friday night. The former secretary of state echoed Kerry's remarks, saying, "We should all urge calm and respect for laws, institutions, and basic human rights and freedoms — and support for the democratically elected civilian government."

http://www.usnews.com/news/politics/arti...

Josef
před 4 měsíci

Nechte na hlavě, málokterý politik vyjadřuje to, co si myslí a většinou ano znamená ne. Uvidíme.

+++
před 4 měsíci

Škoda. Armáda byla v Turecku vždy na straně sekulárního systému. Takže proč by "arabské jaro", protože to řekl zločinec Erdogan?

"Vláda zvažuje znovuobnovení trestu smrti pro pučisty. Počet zatčených vojáků vzrostl na 1 563."

n
před 4 měsíci
speciální komise
před 4 měsíci

No mne to přijde tak pokud neměli informace tajné služby USA ani Ruska tak tu něco smrdí přijde mi to že to Erdogan zinscenoval tuto frašku sám z jeho pohunky.
Ty vojáci vubec nebily připraveny převzít (uchopit) moc.

opus111
před 4 měsíci

Kolik tříd zvláštní školy jsi nedokončil? :))

AntiOpus
před 3 měsíci

Placenej trolle zalez!

opus111 a jeho vyfetovannej mozek
před 4 měsíci

Diskutovat z dutohlavem (opus111) je pod mojí uroveň.

specialni komise
před 4 měsíci
 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...