Kdo nejvíce zadlužil naši zem? Už nám nelžete, zde jsou fakta!

 Je čas se podívat pravdě do očí a nemanipulovat s lidmi, kteří většinu skutečností neznají. Proto je zde připravena přehledná tabulka, která jasně ukazuje, kdo jak zadlužil Českou republiku a kdo nese největší zodpovědnost za tragický dluh!

Než nahlédneme do tabulky, řekněme si pár vysvětlení. Ekvivalent výpočtu se spíše blíží hodnotě 30 miliard, což by ještě rozdíl zvýšilo výrazněji, ale držme se přepočtu čísla 25 miliard. Dále překryv vlád je kolem září, takže rozpočet dělá vláda (lépe řečeno ministr financí z předchozího období). Oranžová a modrá je jasná, šedá znamená období, které bylo neovlivnitelné - nastala světová krize a nešlo s tím nic dělat. Přesto výsledky pořadí hovoří za vše.

A jako poslední:

stále se diskutuje o vyrovnaném rozpočtu, který chtěl zavést už Václav Klaus. (Dnes je to ona brzda zadlužení). A tabulka nám ukazuje, jak by ministr financí měl povinnost udržovat rozpočet. Tabulka je v miliardách a výpočty ukazují pravidlo: v době růstu se podle keynesiánské teorie peníze ukládají, aby mohly být použity v dobách krizových. A to skutečné odchýlení ukazuje kolonka "skutečný dluh", pořadí a kdo se o něj přičinil. Vše je ověřitelné, dokladovatelné, tudíž nezmanipulovatelné politicky.

 

ZADLUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY A KDO BYL U MOCI

 ROKY

     HDP

SKUTEČNÝ

  SCHODEK

 SKUTEČNÝ

 MĚLO BY BÝT  

 SKUTEČNÝ

      DLUH

 ZA VLÁDY

2000

   4,2%

 -  46

+94

- 140              9

Miloš Zeman

2001

   3,1%

 -  67

+77,5

-  144,5           8

Miloš Zeman

2002

   2,1%

 -  45,7

+52,5

-  98,2           10

Miloš Zeman

2003

   3,8%

 -109

+ 95

-  204             5

VladimírŠpidla

2004

   4,7%

 - 93,6

+ 111,5

-  205,1          4

VladimírŠpidla

2005

   6,8%

 - 56

+ 140

-  196             6

Stanislav Gross

2006

   7 %

 - 97

+ 235

-  332             1

Jiří Paroubek

2007

   5,7%

 - 66

+ 142,5

-  208,5           3

MirekTopolánek

2008

   3,1%

 - 19

+ 77

-  96           11

MirekTopolánek

2009

 -4,7%

 - 192

- 117

-  75           12

MirekTopolánek

2010

  2,7%

 - 156

+ 67

-  223              2

Jan Fischer

2011

  1,7%

- 135

+ 37

-  172           7

Petr Nečas

 

Bohuslav Sobotka Bohuslav Sobotka ČSSD 15. července 20024. září 2006

 Z této tabulky je patrné, proč a jak lehce se dá zmanipulovat veřejné mínění a dav. Ona všechna čísla jsou pravdivá a schodek se musí brát vůči ekonomickým možnostem státu. A jako podklad výpočtu je vyrovnaný rozpočet, jejíž základem je

HDP = 0% = schodek 0 korun = skutečný dluh 0 korun.

Čím větší HDP, tím větší přebytek, v době krize schodek. Jak vidno, některé vlády i v době hojnosti HDP udělaly nikoliv schodek, ale hezky česky sekeru při 7% HDP ve skutečnosti 332 miliard. Kdo vedl vládu a především ministerstvo financí lze lehce dohledat na  Wikipedii.

Z tabulky je dále patrno, jaké jsou trendy. Jak zafungovalo tužkovné, třinácté důchody a další "zvláštní nápady". Dále, pokud byl Sobotka ministrem financí do září 2006, ještě částečně sestavoval rozpočet na rok 2007 a korekce je obtížná. V roce 2009 už byla světová krize hrozivá a přesto: z tabulky si může každý dohledat sám.

A ještě jedno upozornění v době růstu ekonomiky, nikoliv krize, které nesmí zapadnout: zbytečné napumpování peněz do ekonomiky na dluh zdánlivě zvedne výkonnost, ale je to to samé, jako když si chudý člověk půjčí milión a tvrdí, že je milionářem, tudíž bohatý. Přitom skutečnost je, že má dluh onen milión, ale ještě mínus úroky, které bude platit, tudíž je chudší, než když si milión nepůjčil!

Závěr: čísla, fakta, vše lze ověřit. Přepočet 25 miliard v tabulce (ale spíše ke třiceti miliardám) rovná se jednomu procentu HDP.

Tabulka v kolonce "skutečný dluh" je podkladem výpočtu zadlužení, které dnes známe pod názvem

ZDRAVÉ VEŘEJNÉ FINANCE

Doslov: nenechte se zmanipulovat politicky. Čísla jsou jasná, pokud jsou kompletní a nevytržená z kontextu. Jedna kolonka bez druhé nemá cenu a dá se vykládat různě, což politikové rádi dělají. Takto je to úplné a potom není co řešit.

Rubriky: ,

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
edik
před rokem

jsem motorista a vidím co vidím,za Husáka byla prý dle Ha-
vlovců stagnace a postavila se dálnice praha brno,v praze
metro.Dnes vidíme co se zbudovalo-nic,pardon tunel blanka.
To byl skutečný tunel.Domníval jsem se,že po revoluci se
postaví dvě dálnice na Rakousko,dvě na Německo,jedna do
Polska,abychom měli spojení do celé evropy.máme prd.
Oco se jedná v politické rovině-ano o totální stagnaci pod
vedením napřed havlovců později socanů.Nyní bude pod vlivem migrace ekonomicky ještě hůře a tito naši politici se
na migraci budou vymlouvat,že nic nezbudovali,takže bude-
me zase stagnovat.prosím vás nevolte ty voly pořád dokola.
Vy si řeknete však vono to nějak dopadne,ano když ne
dobře tak blbě určitě volové.

Vostok
před 4 měsíci

Vždyť to dneska vypadá takhle proto, ze po dohodě Havla & spol. s tehdejšími vládci si bolševici nechali faktickou ekonomickou moc. Tak čemu se divit!

Petr
před 8 měsíci

Za 25 let se postavilo 1,5x dálnic než za komunistických 39 let, konečná vašim fantasmagoriím.
Výstavbu ovlivňuje ochota vesnic a jednotlivců, prodat pozemky, nelze stavět jen díky rozhodnutí politiků, představujete si to velmi hloupě, úměrně své úrovni.
Jediný vůl a to pořádný jste tu sám.

Barbara
před 4 roky

Budu emigrovat---z teto země

Ola
před 3 měsíci

to nikomu nepomuze

Nina
před rokem

Já také Rusové stále Evropany berou, dále je šance v Austrálii, Kanada je nezdravě multi kulti už ted

Anna
před 8 měsíci

Žila jsem v Austrálii, manžel je Kanaďan.
Austrálie si drží standart a navíc jsme tam měli pocit, že by preferovali příliv mladé evropské krve . Mají tam spoustu různých vzdělávacích kurzů, které když absolvujete snadno najdete práci a získáte povolení k trvalému pobytu. Na rozdíl od toho Kanada se doslova zbláznila za posledních 20 let a koho tam systém(ne lidi) vyloženě nechtějí jsou chytří a vzdělaní Slované. Nejraději Jamaicu, Pákistán.....manžel je momentálně bez práce a sám říká, že jako bílý a vzdělaný heterosexuál nemá v Kanadě žádnou cenu. Navíc vás tam ze zákona mohou obvinit z toho, že se na ulici na tzv. new Canadians pořádně neusmíváte. Maximálně 15 let a dopadnou jako Švédsko. Hodláme zůstat tady v Čechách. V Kanadě kromě Quebecku neexistuje ani špetka něčeho jako duchovní kultura. V Austrálii začínají respektovat aborigenskou původní kulturu a tím ta země dostává i duševní rozměr, který Kanada a USA nikdy mít nebudou.

Pepa
před 4 roky

Není nutné, i npesimisté tvrdí, že Češi, když teče do bot, se sjednotí. Tak to bylo, tak to je i bude. Pokud nás sousedi "láskou" nesežerou....

uplnej vypatlanec
před 2 roky

at se sjednoti "ti schopni a uspesni", ktere dle Kradlouse prece nebudeme trestat, a zatahnou dluhy z toho co naodklaneli (ted treba ten Ryzling), ja na to jebu a zdrham

fanda
před 4 roky

máte tam chybu: ...úroky, které bude platit, tudíž je chudší, než když si milión půjčil!
správně má být:....než když si milión NEpůjčil!

Petr Pokorný
před 4 roky

Jé, díky, přehlédl...

Petr Pokorný
před 5 roky

??????? Přebytková bilance tak byla pouze v letech 1993 - 1995, od té doby je skutečná bilance vždy schodková. 2006 Plánované výdaje 958,7 Skutečné výdaje 1020,63 Kde se vzaly rezervy 14% státního rozpočtu? (146 miliard) Zázrak... Kam se ulily, že to utajili? Nebo snad privatizace?

Ladič
před 4 roky

Pokud se dělají rezervy z peněz, které nejsou, tak je pořád dluh. Nechápu, proč bych dělal rezervy z něčeho, co nemám, musím si na to půjčit a budu z toho platit úroky.

melm
před 4 roky

Přesně tak, proč budu tvrořit rezervy na dluh, z kterého ještě budu platit úroky. Tohle mně ale žádný socan nedokázal vysvětlit

Petr
před 5 roky

Tak alespoň trocha pravdy o státním rozpočtu, kterou se z pravicových médií nikdo nedozví o hospodaření vlád levice a pravice. V tom „nejlepším“ roce pravicové vlády – v roce 2008, kdy účetním trikem bylo dosaženo schodku jen 20 miliard, byl schodek státního rozpočtu – po odpočtu rezerv – fakticky 70 miliard (!).

Petr
před 5 roky

V roce 2006 byl vykázán rozpočtový schodek 97,6 miliard, z této částky je ovšem 46 miliard rezerv a 20 miliard prostředky ke krytí ztráty Konsolidační agentury. Faktický schodek rozpočtu tak činil velmi přijatelných 31 miliard.

Petr
před 5 roky

byl by státní rozpočet v roce 2005 v přebytku.

Rezervy pan Kalousek použil v roce 2008, aby vypadal jako skvělý hospodář. Stal se „nejlepším ministrem financí světa“ proto, že státní rozpočet v letech 2007 až 2009 byl vyfutrován 146 miliardami rezerv, které mu vytvořila sociálně-demokratická vláda. V roce 2008 z nich použil 50 miliard (!).

Petr
před 5 roky

a jak to bylo ve skutečnosti

Pravice přitom drze obviňuje sociální demokracii, že v letech, kdy docházelo k vysokým nárůstům HDP, sociální demokracie prý prožírala státní rozpočet. Měl jsem to štěstí, že jsem byl českým premiérem v letech 2005 a 2006, tedy v obou letech s vynikajícími přírůstky HDP více než 6%.
Jak to bylo v roce 2005?

Schodek státního rozpočtu dosáhl výše 56,3 miliard. Z této částky ovšem činilo 45 miliard rezerv, k použití v následujících letech a dalších 30 miliard byly finance použité ke krytí ztráty Konsolidační agentury (tedy k financování ztrát vzniklých z privatizace prováděné za Klausových vlád). To tedy znamená, že pokud by nebylo rozpočtových rezerv a ztrát z privatizace, byl by stát

Jura
před 4 měsíci

Zatim jste jediny z diskutujicich, ktery trefil podstatu. Autor clanku totiz micha dohromady nemisitelne ...a uplne se vyhyba predchozim vladam ODS. Ty totiz, pocitano podle dnesni metodiky, vytvorily 2bio. Kc schodku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tim, ze ve statnim rozpoctu "rozpustily" vynosy z privatizaci (CKA). Naopak Paroubkove vlade, by se tech 45mld. Kc, pocitano dle soucasne metodiky, pricetlo, cili schodek by pak cinil 11,3mld. Kc, nikoliv 56,3mld. Kc. Vzdyt jenom (do te doby krachujici) VZP, za 3/4roku pusobeni D. Ratha, jako min. zdr. vytvorila 24mld. Kc v rezervnim fondu!!!!!!!!!! ...ktere potom Topolankova vlada "rozpustila", aniz by "nabyla duvery"!!!!!! ...nikoliv u normalnich lidi, tam duveru neziskala nikdy, ale od parlamentu. Proto kdyz ctu prispevky, nade mnou, mam pocit, ze by melo byt volebni pravo omezeno jen na lidi, kteri jsou schopni kritickeho mysleni.

Ten, co to cáluje
před 3 měsíci

Juro, nemalipulujte. Pokud nejste opus111. Kolik stálo odsíření, na který se dávaly peníze? Kolik se renkrát dalo na sanaxe? Kolik stála transformace? Někdo to zde psal. Nelžete prosím jako opus11, pokud to nejste vy!

opus111
před 3 měsíci

Tak se podívejme ty manipulante, kdo jak vydával na investice. :)

Klausova vláda, tvorba hrubého fixního kapitálu:

1990 - 186698
1991 - 226937
1992 - 267244
1993 - 334763
1994 - 403869
1995 - 528544
1996 - 616646
1997 - 625789
1998 - 652785

celkem..... 3 843 275 miliard

ČSSD

1999 - 659288
2000 - 727964
2001 - 783332
2002 - 784188
2003 - 807645
2004 - 860928
2005 - 921819
2006 - 982951

celekem...6 528 115 miliard

Takže ČSSD dávala na investice 2 x více než KLaus a to ještě nutno vzít v úvahu, že Klaus měl šílenou inflaci, jen v roce 1991 byla inflace přes 57% a v dalších letech od 10-20% ročně.

Zatímco ČSSD měla průměrnou inflaci jen 1,7% ročně.

Takže Klausova vláda investičně naprostý propadák.

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...