USA poklesla brada. Po roce 2000 hýřily USA superlativy, že jim svět bude s plynem a ropou ležet u nohou, OPEC a Rusko měly paběrkovat a v roce 2012 - 2013 s těmito fantasmagorickými zprávami žil celý proamerický svět.

Podle šéfa analytiků společnosti Source Paula Jacksona může ropa s ohledem na její historický vývoj od roku 1870 klidně poklesnout až o 60% oproti současným cenám tedy směrem k úrovni 20 USD za barel.

Petersburg:  komoditní burza zahájila obchodování s ropou! Zatím pro malé velkoobchodní prodejce v St. Petersburg International Mercantile Exchange (SPIMEX). A nové kontrakty na ruskou ropu jsou již v rublech nikoliv v dolarech!

 Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell oficiálně uvedla, že ruší dalších 2200 pracovních míst, což bude dělat dohromady už 12500 pracovních míst do konce tohoto roku z důsledku ropné války a nízkých cen ropy. Připomeňme, že Shell propustil už minulý rok 7500 zaměstnanců.

Co je příčinou, pouze "jakési malé dohody" v závěru setkání ve Vídni? Mimo protichůdné zájmy například Venezuely a Iránu především výpočet výše ceny ropy, která by pomohla nastartovat těžbu z břidlic.

Od začátku loňského roku vyhlásilo v Severní Americe bankrot už 130 firem z řad producentů ropy a zemního plynu i firem, které jim poskytují servis. A to už pociťují celé USA! A né, že né!

Co se vlastně před chvílí dohodlo v Dauhá (Katar)? Vážně jsou Saudové a Rusko spokojeny s výsledkem, který výsledkem není? Nebo je, ale mimo hlavních hráčů nikdo nic neví?

Návrh dohody předběžně schválené: produkce ropy bude až do října na úrovni ledna 2016, Irán má  v rámci koridoru OPEC umožněné zvýšení těžby.

 Před několika minutami ohlásil Teherán, že dohoda není podepsaná, ale Irán "za určitých podmínek" souhlasí a je blízko k úplné dohodě.

Je záhadou, proč po humanitární pomoci USA začíná být i v africké Mali tak těsno a tak si položme otázku: proč je i zde posledních pět let takový zájem o zemi Tuáregů, Berberů a Arabů.

 

Je úžasné sledovat neuvěřitelně tvrdý souboj tandemu Putin - Nabiullinová se všemi západními soupeři, kteří používají všech prostředků od ekonomických po zločinné, až z toho běhá mráz po zádech.

Komentáře k vývoji ekonomik jsou občas zmatené, ale k ruské je to  komiks propojený s Fatou Morganou. (Novinářskou)

Rád bych osobně upozornil čtenáře na zajímavé věci, kterých si skoro nikdo nevšimne ani z expertů a  které přitom předcházejí ukazatele za rok, či dva.  Petr Pokorný

Ani ve zlém snu nemohlo napadnout Mc Caina a prezidenta Obamu, že těžbou z břidlic místo akcelerace USA ekonomiky a umazávání dluhů soběstačností ropy a plynu se stane pravý opak!

Americká společnost ExxonMobil zhodnotila své maximálně možné ztráty kvůli pozastavení společných projektů s Rosněftí na konci r. 2014 na jednu miliardu USD.


Klesá-li cena ropy, určitě jde nahoru dolar. Drahý dolar je ale pro americkou ekonomiku nebezpečný, protože může poškodit exportní potenciál země, růst výroby a vytvoření nových pracovních příležitostí.

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...